Enerji

Sanayi firmaları yükselen enerji maliyetlerine çözümü kojenerasyonda buldu. Enerjinin tüketildiği yerde üretilmesini sağlayan kojenerasyon yatırımları arz güvenliği sağlıyor ve enerji maliyetlerini yüzde 40 oranında azaltıyor.

 


 Kojenerasyon özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine öneriliyor
Kojenerasyon özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine öneriliyor

Kojenerasyon özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine öneriliyor
Enerji maliyetleri üretimin olmazsa olmazı olduğu için sanayi firmaları, kaçınamadıkları bu kalemi minimize edecek çözümler arıyor. Sanayicinin imdadına yetişen kojenerasyon projeleri, üretim tesislerinin içinde enerjiyi sürekli sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. Kojenerasyon sistemleri sayesinde iletim ve dağıtım hatlarında oluşan kayıplar ortadan kalkarken firmalar yüzde 40’a varan oranda daha ucuz enerji sağlıyor.

Projelerin analizinde doğru projeksiyonlar önemli

Kojenerasyon projelerinde doğalgazın yakılarak elektriğe çevrildiğini bildiren Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, bu yanma sonucu ortaya çıkan ısının da tesis içindeki proseslerde kullanılması halinde avantajın

Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özda
Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal

Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal
yükseldiğini açıkladı. Kojenerasyonun özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine önerildiğini belirten Özdal, firmaların gerçekten fayda elde edip edemeyeceğinin analizi için enerji profillerinin doğru bir şekilde çıkarılması ve geleceğe yönelik enerji fiyatlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti. Kojenerasyon projelerinin büyük ölçekli projeler olduğunu bu nedenle projeksiyonların ehil ellerde yapılması gerektiğinin altını çizen Özdal, doğru projeksiyonlarla firmaların kaç yılda yatırımını geri döndürebildiğinin güvenli ve tarafsız olarak hesaplanabildiğini söyledi.


Enerjide arz güvenliği

Kojenerasyon projeleri sayesinde üretim tesislerinde verimliliğin arttığını vurgulayan Özdal, şebekeden etkilenmeden kesintisiz ve kaliteli elektrik arzı sağlandığını da bildirdi. Enerjide arz güvenliğinin de kojenerasyon projeleri sayesinde en üst seviyeye taşındığını açıklayan Özdal, karbon ayak izinin de düşürülerek daha çevreci üretimin mümkün olduğunu bildirdi.


Nasıl avantaj sağlıyor

Kojenerasyon ile kendi elektriğini kendi üreten firmaların Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim maliyeti ile hat kullanım ve şebeke maliyetlerini ödemediklerini belirten Özdal, tek maliyet kaleminin doğalgaz tedariği olduğunu açıkladı.


Tek risk: Doğru doğalgaz tedarikçisini bulabilmek

Enexion olarak, firmaların kojenerasyona gerçekten ihtiyaçlarının olup olmadığını analiz edebildiklerini belirten Ceren Özdal, firmalara kaç yılda yatırımı geri döndürebileceklerine dair de doğru bir projeksiyon sağlayabildiklerini bildirdi.Piyasanın liberalleşmeye devam etmesi durumunda kojenerasyondaki tek riskin doğru doğalgaz tedarikçisini bulmak olacağınıifade eden Özdal, Enexion enerji uzmanları sayesinde doğalgaz sağlayan tedarikçiler arasından en az riskli olanlarla firmaları buluşturarak riskleri minimize ettiklerini vurguladı.


Enexion Hakkında

Enexion, Türkiye’yi toplam enerji maliyet yönetimi kavramıyla tanıştıran Almanya merkezli lider bir danışmanlık firmasıdır. Enexion’un Türkiye dışında Almanya, İsviçre ve Hindistan’da ofisleri bulunuyor. Çin’den ABD’ye kadar dünyanın birçok ülkesinde projeler yürüten Enexion, Türkiye’deki faaliyetlerine 2014 yılında başladı. Enexion Türkiye, şirketlerin enerji maliyetlerini sürdürülebilir yöntemlerle azaltırken, kârlarını sürdürülebilir bir şekilde artırmalarını sağlıyor. Enexion’un sunduğu hizmetler arasında; toplam maliyet ve risk yönetimi, enerji danışmanlığı, tedarik süreç yönetimi, enerji ihtiyaç tahmini, optimum fiyatla enerji tedarik edilmesi yer alıyor.

VI. İnşaat ve Konut Konferansı

ICSG İstanbul 2018